simpleSAMLphp login


Beszámoló a PTE Tehetségakadémia 2022-2023 NTP pályázatról

 

Beszámoló az NTP-INNOV-22-0077 (PTE Tehetségakadémia 2022-2023) pályázatról

 

 

A program a Nemzeti Tehetség Program finanszírozásával, a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatásával valósulhatott meg.

 

A komplex tehetséggondozó programba felvételt nyerhetett a PTE minden aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkező, teljes idejű, alapszakos, mesterszakos vagy osztatlan képzésben részt vevő nappali tagozatos hallgatója, aki korábban már bizonyította kiválóságát és tehetségét valamelyik egyetemi tehetséggondozási formában (OTDK, szakkollégiumi rendszer stb.). A tehetséggondozási program alapját a témavezető oktatók irányításával végzett hallgatói kutatómunka alkotja. A résztvevők egyéni fejlődését támogatja a program képzési rendszere, valamint a látókörszélesítést segítő és a kapcsolatteremtés támogató Tehetség Esték programsorozata. A 10 hónapos program végén megrendezésre kerülő PTE Tehetség Napon a résztvevő hallgatók prezentálják egyéni kutatási eredményeiket. 

 

A programba a PTE közel 15 000 hallgatója jelentkezhetett, közülük 50 fő kerülhetettt be a többlépcsős kiválasztás folyamán. Minthogy a komplex tehetséggondozó programunk célja a már bizonyított tudományos tehetségek további támogatása és ösztönzése révén a tudományos utánpótlás biztosítása nem a kvantitatív, hanem ab ovo a kvalitatív szempontok játszottak a kiválasztásukban kulcsszerepet. Az életkor tekintetében elsősorban a 20-25 éves korosztály képviselői alkották a célcsoportot, akik már a választott tudományterületükön tapasztalatokat szereztek, kreatívak és elhivatottak az adott diszciplína iránt, fogékonyak és nyitottak más tudományok felé. 

 

A programba jelentkező fiatalok kiválasztása 2022. Májusa és júliusa között zajlott a PTE Tehetségtanácsa által felállított kritérium és szempontrendszer figyelembe vételével. A programba felvételt nyert hallgatók a munkát 2022 szeptember közepén kezdték meg egy online évindító fórum keretében. Az őszi félévben megvalósult tehetségesték az alábbiak voltak: 2022.09.15, 2022.11.10, 2022.11.24, 2022.12.01. A tavaszi félév tehetségestéit az alábbi időpontokban tartottuk meg: 2023.02.16, 2023.02.23, 2023.03.09, 2023.03.23, 2023.04.23. A tavaszi félévben a fiatalok három készségfejlesztő kurzust vehettek fel: Kutatásmódszertan és kutatástámogatás a 21. Században, Angol nyelvű készségfejlesztés, Soft skill-fejlesztés. A beszélgetések videófelvételei a PTE UnivTV Youtube csatornáján elérhetőek, a programról a PTE facebook oldala, valamint a Tehetséggondozó Iroda weboldala folyamatosan beszámolt. A programot záró Tehetségnap konferencián vendégünk volt Nagy-Vargha Zsófia fiatalokért felelős helyettes államtitkár is. A programzáró konferencián a 10 hónap során elkészült kutatási eredményeket prezentálták a résztvevők.

 

A megvalósult szakmai tevékenységeknek köszönhetően az ösztöndíjas hallgatók sikeresen teljesítették az előzetesen meghatározott munkatervük alapján az egyéni kutatásaikat. Ez egyfelől elmélyítette tudásukat a saját kutatási területükön másfelől megerősítette a kutatói attitűdjüket, amely létfontosságú lehet, hogy az oktatói-kutatói pálya iránt érdeklődéssel legyenek a pályaválasztásuk későbbi szakaszában is. Ezen felül a megvalósult kerekasztal-beszélgetéseknek (Tehetségesték) köszönhetően a hallgatók inter- és multidiszciplináris tudáshoz jutottak, amely nagy mértékben elősegítheti, hogy a jövőbeli tanulmányaik/kutatásaik során ezt alkalmazzák és kamatoztassák. A kitűzött céloknak megfelelően a program résztvevői sikeresen teljesítettek több, praktikus ismereteket, publikálási és előadói technikákat célzó kurzust. A program lezárásaként a hallgatók sikeresen részt vettek a záróeseményen, a Tehetségnapon, ahol bemutathatták egyéni kutatási eredményeiket (hasznosítva az előadói készségeket fejlesztő kurzuson tanultakat) az előre meghatározott tudományos szekciókban. Az esemény tudományos konferencia stílusa elősegítette, hogy a szekcióelnökök észrevételei és javaslati hozzájáruljanak a hallgatók fejlődéséhez, amely tapasztalatokat az egyetemi tanulmányaik során a későbbiekben is hasznosítani tudnak. A teljes program lehetőséget biztosított a hallgatók számára, hogy kapcsolati hálójukat az egyetemen belül, más tehetséges hallgatótársaikkal és az egyetemen kívül is, jeles szakemberekkel bővítsék.

 

Az egyetemi oktatók biztosították a szakmai támogatást a hallgatók számára, tutori tevékenységük során rendszeresen (konzultációs lapon dokumentálva) biztosítottak konzultációs lehetőséget a programban résztvevő tutoráltjaiknak. A közös munkát a tutorok a két szemeszter végén értékelték is. A program során teljesített kurzusok tartalma az előzetes céloknak (az egyetemi életben, akadémiai tevékenység során hasznosítható tudás biztosítása) megfelelően kerültek kialakításra, amelyek a hallgatói visszajelzések alapján sikeresen töltötték be szerepüket. Továbbá a teljesítése a kurzusoknak az egyetemi tanulmányi rendszerben (Neptun), kreditértékkel rögzítésre került, így a hallgatók tanulmányi előrehaladásához is hozzájárult. A pályázat során kitűzött célok megvalósítása érdekében sikeresen megszervezésre és lebonyolításra kerültek a Tehetségesték (10 alkalom), amelyek során az előzetes terveknek megfelelően neves oktatók, kutatók, sportolók vettek részt a kerekasztal-beszélgetéseken. Formáját tekintve a hallgatóknak a beszélgetéseket követően lehetőségük volt saját kérdéseiket is feltenni a témakörben, így erősítve az események információtartalmát a hallgatóság számára. Témájukat tekintve az előzetes céloknak megfelelően érintették a nők szerepét a tudományban, az űrkutatást, a mesterséges intelligenciát, a digitális transzformációt a felsőoktatásban, a foci Eb és Olimpia kérdéskörét. A PTE Tehetség Nap keretein belül a hallgatók egy tudományos konferencián prezentálták kutatási eredményeiket. Az eredmények prezentálása mellett lehetőséget biztosítottunk a tudományos diszkusszióra is, ezzel elősegítve a tudományos konferenciák megszokott menetének/tematikájának a megismerését a fiatal tehetségek számára.  

 

A jelen pályázat támogatásával kialakított komplex tehetséggondozó program a maga nemében a Pécsi Tudományegyetemen teljesen új, innovatív kezdeményezés. A programban résztvevő 50 hallgató különböző tudományterületekről került kiválasztásra, graduális tanulmányaik és benyújtott kutatási tervük megvalósítása mellett személyes és online kurzusok által tehetségük további kibontakoztatása és későbbi pályafutások sikere szempontjából releváns gyakorlati ismereteket sajátíthattak el. E mellett a tudomány, kultúra és a sport egyegy aktuális kérdéséről elismert szakemberektől kaphattak közvetlen, naprakész információkat. A PTE Tehetségakadémia sokrétű tehetséggondozási programja egy korábban összegyetemi szinten még nem alkalmazott metodológia alapján, a hagyományos személyes jelenlétet és az online platformokat ötvöző keretrendszer megteremtésével kívánta a kiválasztott tehetséges hallgatók további fejlődését előmozdítani. 

 

A pályázat keretein belül megvalósult kerekasztal-beszélgetések (Tehetségesték) során a hallgatók különböző tudományterületekről juthattak aktuális információhoz. Ezen események témakörei előzetesen úgy kerültek meghatározásra, hogy a tudományos tartalom magas minősége mellett a témakörök (tudomány, kultúra, sport) aktualitása biztosítsa a fiatalok érdeklődését az egyes témák kapcsán. Az eseményeken kiemelt figyelmet fordítottunk a hallgatói kérdések feltevésének lehetőségére, amely a hallgatók aktivitásának fényében sikeresnek mondható. Az előadók minden esetben törekedtek arra, hogy a legfontosabb információk mellett a főbb trendeket és súlypontokat hangsúlyozzák a hallgatóság számára, ezzel elősegítve, hogy a hallgatók a saját kutatásuk, érdeklődésük kapcsán is megtalálják a kapcsolódási pontokat és a holisztikus gondolkodásmódjuk fejlődjön. 

 

A Tehetségakadémiát lezáró rendezvény a PTE Tehetség Nap a PTE mind a 10 Karát érintve, az intézmény tudományos portfóliójához illeszkedve számos tudományterületet érintve valósult meg. Az esemény nyitott volt minden ösztöndíjas hallgató és tutor számára, ezzel elősegítve a tudományterületeken átívelő együttműködések kialakulásának lehetőségét. Az eseményen a hallgatók kivétel nélkül részt vettek, a tutorok részéről is többen képviselték magukat, továbbá a meghívott szekcióelnökök minden esetben figyelmet fordítottak a szekción belüli tudományos diszkusszióra is. A rendezvény során a hallgatók lehetőséget kaptak, hogy informális keretek között is megismerjék egymás kutatási témáját és gondolkodásmódját. 

 

A program során kiemelt figyelmet fordítottunk a fenntarthatósági szempontok megjelenítésére. 2023 tavaszán speciális egy kerekasztalbeszélgetést is szenteltünk a témának: itt bemutattuk a PTE Zöld Egyetem projektet és a Fenntartható Fejlődésért Szakkollégium tevékenységét is. A beszélgetés során a hallgatók megismerték a PTE zöld tevékenységét, valamint azt, hogy ők maguk mit tudnak tenni a környezetük védelméért.

 

A program során készült videófelvételek itt érhetőek el: https://www.youtube.com/watch?v=s5etw4WE6s4&list=PLMbCbSsPSsJwnBzbxsSCvmpk5NzYHtJCU&index=11

 

A program során készült fotókat itt találhatják meg:

2022 - https://www.facebook.com/profile/100064561579272/search?q=Kriszbacher&filters=eyJycF9jcmVhdGlvbl90aW1lOjAiOiJ7XCJuYW1lXCI6XCJjcmVhdGlvbl90aW1lXCIsXCJhcmdzXCI6XCJ7XFxcInN0YXJ0X3llYXJcXFwiOlxcXCIyMDIyXFxcIixcXFwic3RhcnRfbW9udGhcXFwiOlxcXCIyMDIyLTFcXFwiLFxcXCJlbmRfeWVhclxcXCI6XFxcIjIwMjJcXFwiLFxcXCJlbmRfbW9udGhcXFwiOlxcXCIyMDIyLTEyXFxcIixcXFwic3RhcnRfZGF5XFxcIjpcXFwiMjAyMi0xLTFcXFwiLFxcXCJlbmRfZGF5XFxcIjpcXFwiMjAyMi0xMi0zMVxcXCJ9XCJ9In0%3D

 

2023 - https://www.facebook.com/profile/100064561579272/search?q=Kriszbacher&filters=eyJycF9jcmVhdGlvbl90aW1lOjAiOiJ7XCJuYW1lXCI6XCJjcmVhdGlvbl90aW1lXCIsXCJhcmdzXCI6XCJ7XFxcInN0YXJ0X3llYXJcXFwiOlxcXCIyMDIzXFxcIixcXFwic3RhcnRfbW9udGhcXFwiOlxcXCIyMDIzLTFcXFwiLFxcXCJlbmRfeWVhclxcXCI6XFxcIjIwMjNcXFwiLFxcXCJlbmRfbW9udGhcXFwiOlxcXCIyMDIzLTEyXFxcIixcXFwic3RhcnRfZGF5XFxcIjpcXFwiMjAyMy0xLTFcXFwiLFxcXCJlbmRfZGF5XFxcIjpcXFwiMjAyMy0xMi0zMVxcXCJ9XCJ9In0%3D

Pályázat típusa: 
Pécsi Tudományegyetem | Hallgatói Szolgáltatási Központ | Tehetséggondozó Iroda | Központi Regionális és Európai Tehetségpont H-7622 Pécs, Vasvári Pál utca 4. | +36-72-501-500